Uniboot Duplex Fiber Optic Patchcord 2.0mm Diameter with G657A1 Fiber and LSZH Jacket LC PC Connector
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | DF/OEM/Nuetral |
| Certification: | CE/ROHS/REACH/ISO9001/ISO14001 |
| Model Number: | TK-PC-3.0-1M-LCP-LCP-SM-OS2-SENKO |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 100PCS |
|---|---|
| Price: | US$0.01~4.69/PC |
| Packaging Details: | Export Standard Packing |
| Delivery Time: | 5-9 working days depends on QTY |
| Payment Terms: | Western Union,T/T,MoneyGram/Paypal |
| Supply Ability: | 10000PCS/Day |
|
Detail Information |
|||
| Product Name: | LC PC SENKO Brand Uniboot Duplex Fiber Optic Patch Cord | Intertion Loss: | ≤0.3dB |
|---|---|---|---|
| Return Loss: | UPC SM ≥ 60dB | Fiber Type: | OS2, G652D , G657A1 , G657A2 , G657B3 |
| Diameter: | 3.0mm | Connector Type: | UPC |
| Jacket Material: | LSZH/PVC/PU | Color: | Yellow, Customized |
| Wavelength: | 1310nm,1550nm | Length: | 1M Or Customized |
| Operation Temperature: | -40℃~80℃ | Fiber Diameter: | 9/125 |
| Grade: | Telecom Grade | Certificate: | CE/ROHS/REACH |
| Production Capcity: | 10000PCS/Day | ||
| Highlight: | Uniboot Duplex Fiber Optic Patchcord,G657A1 Fiber Optic Patchcord,LSZH Fiber Patch Cable |
||
Product Description
Uniboot Duplex Fiber Optic Patchcord 2.0mm SM G657A1 LC PC LSZH
Polarity rotating 2.0mm LC PC Uniboot Duplex Fiber Optic Patch Cord SM G657A1 for network applications.
Product Overview
Takfly's fiber optic patchcords undergo 100% testing for end face quality, insertion loss, and return loss. With monthly production capacity reaching 1 million units, we provide fast delivery and competitive pricing.
Custom Ordering Options
- Connector types: SC, FC, LC, ST, MPO, MTP, MU, MTRJ, E2000, SMA
- Mode types: Single mode (UPC and APC), Multi mode (PC)
- Cable diameters: 0.9mm, 2.0mm, 3.0mm (custom diameters available)
- Coating materials: PVC, LSZH
- Fiber counts: Simplex, Duplex, 4-core, 6-core, 8-core, 12-core, 24-core, 48-core, 96-core
- Cable types: G652D, G657A1, G657A2, G655, OM1, OM2, OM3-150, OM3-300, OM4, OM5
- Custom lengths available per requirements
- MPO/MTP connectors require specification of method (A/B/C type), gender, and fiber count
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| End Face Type | PC, UPC and APC |
| Fiber Type | SM (G652, G655, G657); MM (OM1-OM5) |
| Cable Diameter | 0.9mm, 2.0mm, 3.0mm or customized (Simplex/Duplex) |
| Insertion Loss | ≤ 0.3 dB |
| Return Loss | UPC SM ≥ 50dB, APC SM ≥ 60dB, PC MM ≥ 35dB |
| Repeatability | ≤ 0.1 |
| Durability | ≤ 0.2dB |
| Interchangeability | ≤ 0.2dB |
| Tensile Strength | 0.9mm cable > 5N, 2.0/3.0mm cable > 70N |
| Operating Temperature | -20℃ to 70℃ |
| Storage Temperature | -40℃ to 80℃ |
| Outer Sheath Material | PVC, LSZH or Customized |
| Bending Radius (Static/Dynamic) | 10D/20D |
| Length | Customized |
Applications
- CATV Systems
- Telecommunication Networks
- Active Device Termination
- Local Area Networks (LANs)
- Data Processing Networks
- Test Equipment
- Wide Area Networks (WANs)
Key Features
- Low insertion loss and high reflection loss
- Excellent exchange ability
- Superior durability
- High temperature stability
- Compliant with Telcordia GR-326-CORE standard
Product Image
Why Choose Takfly?
- Established in 2000 with over 400 employees and 21 years of manufacturing experience in fiber optic products
- Comprehensive product range including MPO/MTP Patch cords, Fiber Optic Patchcords, Pigtails, Adapters, Attenuators, PLC Splitters, WDM/CWDM/DWDM, Termination Boxes, Fast Connectors, Media Converters, POE Switches, SFP Transceivers, and High Power products
- Certified with ISO9001, ISO14001, CE, ROHS, REACH, FCC, CPR, and Anatel
- Serving major customers including Telefonica, Orange, Movistar, Vodafone, Singtel, Starhub, Corning, Amphenol, and SENKO
- Dedicated R&D team with over 26 engineers, welcoming OEM and ODM designs
- High quality products with competitive pricing and fast delivery (2-7 days)
With more than 10 years of sales and shipping experience in optical fiber products, we have helped over 127 customers expand their business and increase sales. We provide professional guidance to help you save time and money while boosting your sales performance.
Ratings & Review
Want to Know more details about this product







Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews