Fiber Optic Patch Cords 48Cores LC-LC Pre-terminated Breakout Patchcord for Telecom Data Center
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | OEM |
| Certification: | ISO, CE RoHS |
| Model Number: | TK-PrePC-LC-LC-48F |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 |
|---|---|
| Price: | USD40-48/pc |
| Packaging Details: | Wooden shaft disc |
| Delivery Time: | 5-8 working days |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
| Supply Ability: | 50000pcs per month |
|
Detail Information |
|||
| Fiber Type: | SM/MM | Customization: | Yes |
|---|---|---|---|
| Highlight: | 48-core fiber optic patch cord,LC-LC pre-terminated patchcord,telecom data center fiber cable |
||
Product Description
48-Core LC-LC Pre-terminated Fiber Optic Breakout Patch Cords
TAKFLY provides high-quality pre-terminated cables for indoor and outdoor applications, with breakout configurations ranging from 8 to 144 cores. Available connector types include MPO, SC, LC, ST, FC, and MU, with various breakout types including bare fiber, 0.9mm, 1.2mm, 2.0mm, and 3.0mm diameters.
All pre-terminated cable products are custom-made to meet specific customer requirements. We accommodate diverse specifications including connector type, breakout type, breakout length/tolerance, and cable structure.
Premium Quality Ferrules
Our pre-terminated fiber optic breakout patch cords feature high-quality ceramic ferrules with professional polishing technology and precise optical endface matching for stable transmission and efficient connectivity.
Rigorous Quality Assurance
TAKFLY pre-terminated fiber optic breakout patch cords undergo 100% testing to ensure compliance with industry standards and meet user requirements.
Applications
Pre-terminated fiber optic breakout patch cords support diverse applications including CATV, LANs, WANs, telecommunication networks, data centers, data processing networks, and test equipment.
Technical Specifications
| Parameter | Specifications |
|---|---|
| End Face Type | UPC and APC |
| Fiber Type | SM (G652, G655, G657); MM (OM1-OM5) |
| Insertion Loss | ≤0.3dB |
| Return Loss | UPC SM≥50dB, APC SM≥60dB, UPC MM≥35dB |
| Repeatability | ≤0.1 |
| Durability | ≤0.2dB |
| Interchangeability | ≤0.2dB |
| Tensile Strength | >70N |
| Operating Temperature | -20℃ to 70℃ |
| Storage Temperature | -40℃ to 80℃ |
| Outer Sheath Material | PVC, LSZH, PU |
| Bending Radius (Static/Dynamic) | 10D/20D |
| Length | Customized |
Ratings & Review
Want to Know more details about this product









Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews